Klinika DPF
Mój prąd +5000 zł - Green Energy Zone

Mój prąd +5000 zł

Program Mój Prąd. Oto nowe założenia programu. Kto i ile pieniędzy może otrzymać?

Rządowy program Mój Prąd zasady.

„Mój Prąd” to program, który umożliwi Polakom zaoszczędzenie na rachunkach za prąd.
Wszystko za sprawą instalacji fotowoltaicznej, która pozyskuje energię słoneczną.

Jak złożyć wniosek i jakie warunki trzeba spełnić żeby otrzymać dofinansowanie? Kto może się o nie starać? Czy można to zrobić online? Jakie dokumenty należy dołączyć do wniosku? Ile pieniędzy można otrzymać?. Te pytania opiszemy poniżej. 

Program „Mój Prąd” to bezzwrotna pomoc w formie dotacji, z której skorzystać mogą osoby fizyczne, które przeznaczą pieniądze na sfinansowanie instalacji fotowoltaicznej. Wyprodukowany w ten sposób prąd, pozwoli zaoszczędzić pieniądze, które wydalibyśmy na rachunek za prąd pobierany do tej pory z sieci energetycznej. 

Pierwszy nabór wniosków trwał od 30 sierpnia do 20 grudnia 2019 roku i okazał się sukcesem. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznaczył 132 mln zł udzielając dofinansowanie do ponad 27 000 instalacji fotowoltaicznych.

Mój Prąd – Kto może otrzymać dofinansowanie?

Każda osoba fizyczna zainteresowana założeniem instalacji fotowoltaicznej może ubiegać się o dofinansowanie, które ma wpłynąć na zwiększenie ilości instalacji słonecznych na dachach polskich domów nawet o 200 tysięcy. Opłacalność fotowoltaiki wynika z niższych kosztów energii elektrycznej oraz – na co zwraca się coraz większą uwagę – ekonomicznych i ekologicznych rozwiązań. Zespół urządzeń fotowoltaicznych jest systemem bezobsługowym, natomiast zbudowane z krzemu panele słoneczne posłużą długoterminowo, biorąc pod uwagę, że okres ich żywotności szacuje się na 25 lat. Ponadto fotowoltaika może znacznie przyczynić się do redukcji dwutlenku węgla. Szacuje się, że w związku z pierwszą edycją programu uzykano redukcję CO2 wynoszącą ok. 122 000 ton/rok.

Jakie warunki trzeba spełnić żeby otrzymać dofinansowanie w ramach programu „Mój Prąd”?

Dofinansowanie otrzymają osoby fizyczne, które zainstalują zespół urządzeń fotowoltaicznych (o mocy od 2 kW do 10 kW):

 • panele,
 • inwertery,
 • okablowanie,
 • urządzenia montażowe.

Ponadto dopłaty są przyznawane osobom, które opłaciły instalację paneli słonecznych po 23 lipca 2019 roku, kiedy to rozpoczęła się I edycja programu „Mój Prąd”. Istotne w tym przypadku jest potwierdzenie płatności, a konkretniej data (po 23.07) oraz potwierdzenie płatności. Jeśli instalacja została opłacona przed datą ogłoszenia projektu – dotacja nie zostanie przyznana.

Mój Prąd – Ile pieniędzy można otrzymać?

W ramach programu osoba fizyczna może otrzymać dotację pokrywającą do 50% kosztów instalacji fotowoltaicznej, jednak nie więcej niż 5000 zł. Koszt montażu zespołu urządzeń pozyskujących energię elektryczną z promieni słonecznych sięga zazwyczaj ponad 10 000 zł.

Jak złożyć wniosek do programu Mój Prąd

O dopłatę można wnioskować korzystając z  dwóch rozwiązań:

 1. przesłanie wniosku elektronicznie za pośrednictwem zaufanego profilu (eGO) lub korzystając z e-dowodu wraz z czytnikiem NFC, który podłączony został do komputera.
 2. złożenie wniosku elektronicznie na na podstawie udzielonego pełnomocnictwa

UWAGA

Od 31.03.2020 r. tylko e-wnioski

Potrzebny jest profil zaufany lub e-dowód.

Pierwszy krok to wizyta na portalu GOV.PL. Będąc tam należy zalogować się do panelu Mój GOV i wybrać e-usługę „Skorzystaj z programu Mój prąd”.

Oto kolejne wskazówki:

 • Kliknij przycisk Złóż wniosek o dofinansowanie.
 • Zaloguj się (profilem zaufanym lub jeśli masz – e-dowodem).
 • Wypełnij wniosek, uzupełnij dane kontaktowe. Upewnij się, że w swoim wniosku podałeś poprawny e-mail. To na ten adres otrzymasz potwierdzenie podjętej decyzji.
 • Dołącz wymagane załączniki.
 • Sprawdź i podpisz wniosek elektronicznie (profilem zaufanym lub jeśli masz – e-dowodem).
 • Wyślij dokumenty: wniosek z załącznikami.

Potwierdzenie złożenia wniosku otrzymasz na swoją skrzynkę ePUAP na panelu Mój GOV i na podany we wniosku adres e-mail.

 

Jakie dokumenty należy dołączyć do wniosku w ramach programu „Mój Prąd”?

Osoby zainteresowane dopłatą do instalacji fotowoltaicznej powinni do wniosku dołączyć następujące dokumenty:

 1. kopię faktury poświadczającej dostawę i montaż instalacji, na której znalazła się adnotacja „Zgłoszono do Programu priorytetowego Mój Prąd”.
 2. dowód opłacenia faktury bądź oświadczenie zrealizowania zapłaty
 3. zaświadczenie operatora sieci dystrybucyjnej elektroenergetycznej (OSD), zarządzającego siecią, do której przyłączona została mikroinstalacja fotowoltaiczna, czyli potwierdzenie montażu licznika wraz z numerem Punktu Poboru Mocy. Dokument ten musi być poświadczony pieczęcią dawnego zakładu energetycznego – wspomnianego OSD. Nie należy jednak mylić operatora siedzi ze sprzedawcą energii. Spośród największych OSD w naszym kraju wymienić można chociażbby PGE Dystrybucja, Enea Operator, Energa Operator czy Tauron Dystrybucja. Wzór zaświadczenia dostępny jest: TUTAJ
 4. podpisaną klauzulę informacyjną stworzoną dla wnioskodawców Programu priorytetowego „Mój Prąd” w związku z RODO. Wzór klauzuli dostępny tutaj:
 5. oświadczenie o samodzielnym montażu instalacji, w przypadku gdy instalacja została zamontowana samodzielnie (przy założeniu posiadania wszelkich, niezbędnych kwalifikacji). Wzór oświadczenia o samodzielnym montażu tutaj: www.gov.pl

W celu zaczerpnięcia dodatkowych informacji w związku z II edycją programu „Mój Prąd” dla wnioskodawców został przygotowany specjalny serwis internetowy: https://mojprad.gov.pl/, który – miejmy nadzieję – rozwieje ewentualne wątpliwości.

Skontaktuj się z nami

Skontaktuj się ze specjalistą od zielonej energii  aby otrzymać darmową wycenę instalacji. Nasi doradcy chętnie odpowiedzą na wszystkie pytania dotyczące aspektów formalnych, prawnych, a także technicznych Twojego przyszłego projektu.

Nasze referencje

Opinie naszych zadowolonych klientów są naszą najlepszą wizytówką. Możemy się poszczycić bardzo dobrymi ocenami a to jest bardzo istotne przy wyborze instalatora elektrowni słonecznej. Zaufaj nam i Ty, przekonasz się, ze to najlepszy wybór.

Jesteśmy bardzo zadowoleni z realizacji naszej elektrowni i współpracą z greenem. Bardzo dobry kontakt z opiekunem, pomocny nawet po zakończeniu montażu, wszystko wyjaśnił, pomógł przy dotacji. Polecamy !

Anna K.

Instalacja Fotowoltaiczna 4,950 kW

Mogę polecić Green Energy z czystym sumieniem. Nie byłem pewien wielu kwestii ale doradca wszystko cierpliwie wyjaśnił, i wiem, że mam najlepiej dobrana instalację. Technicznie sztos, porządnie i bez żadnych problemów.

Norbert L.

Instalacja Fotowoltaiczna 7,14 kW

Bardzo dobra ekipa instalatorów. Sprzęt najlepszy, taki jak chciałem, zrobili w miesiąc i już mam zgłoszoną instalację i wymieniony licznik. Rewelacja , zero uwag.

Wojciech J.

Instalacja Fotowoltaiczna 9,86 kW

Profesjonaliści.

Jan R.

Instalacja Fotowoltaiczna 30,2 kW

Długo z mężem rozważaliśmy zakup instalacji fotowoltaicznej. Spotykaliśmy się wielokrotnie z doradcami różnych firm ale dopiero doradca z Green Energy przekonal nas do siebie swoją pomocną postawą, cierpliwością i szczerością. Dziękujemy Green Energy!

Ewelina i Ryszard W.

Instalacja Fotowoltaiczna 7,035 kW

Bardzo profesjonalnie wykonana usługa od początku do końca. Widziałem wiele instalacji fotowoltaicznych ale moja jest najładniejsza. Sąsiedzi przychodzą i pytają kto ją wykonał. Polecam firmę i instalatorów!

Radek L.

Instalacja Fotowoltaiczna 9,715 kW

Doradca Green Energy był jedynym, który wyczerpująco odpowiedział na wszystkie moje pytania. Wielki plus! Mam mały dach, ale dzięki doborze modułów o większej mocy instalacja jest taka jaka miała być. Polecam Green Energy.

Wiesław U.

Instalacja Fotowoltaiczna 7,290 kW

Jesteśmy bardzo podekscytowani naszą nową instalcją. Dziękujemy za profesjonalną obługę.

Ola i Marek K.

Instalacja Fotowoltaiczna 7,260 kW

Skontaktuj się z nami

Media Społecznościowe