Klinika DPF
Z czego składa się instalacja fotowoltaiczna? - Green Energy Zone

Z czego składa się instalacja fotowoltaiczna?

16 listopada, 2020

Elektrownia słoneczna jest bezpiecznym i wydajnym systemem, dzięki któremu otrzymujemy darmowy prąd z promieniowania słonecznego. Aby korzystać z darmowego prądu ze słońca  w sposób bezpieczny i wydajny muszą zostać spełnione ważne wymogi dotyczące zaprojektowania instalacji fotowoltaicznej, doboru odpowiednich komponentów i profesjonalnego montażu.

Z czego składa się system fotowoltaiczny?

Moduły fotowoltaiczne  – inaczej panele słoneczne – są to moduły zbudowane z ogniw krzemowych, w których zachodzi tzw .efekt fotowoltaiczny. Efekt fotowoltaiczny to proces, który generuje napięcie lub prąd elektryczny w ogniwie fotowoltaicznym pod wpływem światła słonecznego. To właśnie ten efekt sprawia, że ​​panele słoneczne są użyteczne, ponieważ w ten sposób komórki w panelu przekształcają światło słoneczne w energię elektryczną. Panele produkują w instalacji prąd stały. Aby móc go wykorzystać do zasilania urządzeń w swoim domu konieczne jest działanie inwertera/falownika.

Falownik, inaczej inwerter  – to serce instalacji fotowoltaicznej. To urządzenie odpowiedzialne jest za konwersję prądu stałego z modułów fotowoltaicznych na prąd przemienny który możemy wykorzystać w  sieci domowej . Rolą falownika, oprócz konwersji prądu jest również monitoring instalacji, wykrywanie błędów czy optymalizacja działania naszej instalacji. Profesjonalnie dobrany falownik posiada moc odpowiednią do mocy modułów fotowoltaicznych  oraz jest odpowiednio skonfigurowany.

Licznik dwukierunkowy – po montażu modułów fotowoltaicznych i zgłoszeniu instalacji do Operatora Sieci Dystrybucji u klienta następuje wymiana licznika na dwukierunkowy. Licznik ma za zadanie podliczać ilość energii pobranej i wysłanej do sieci publicznej. Wymiana licznika jest bezpłatna i przeważnie następuje w czasie 30 dni od odbioru instalacji.

System montażowy – systemy do montażu modułów fotowoltaicznych są bardzo różnego typu i zapewniają możliwość montażu praktycznie na każdym rodzaju pokrycia dachowego, rodzaju dachu czy na gruncie. Nowoczesne systemy montażowe zapewniają jakość i bezpieczeństwo użytkowania instalacji fotowoltaicznej.

Okablowanie – okablowanie instalacji fotowoltaicznej jest niezwykle istotne dla bezpieczeństwa oraz wydajnego funkcjonowania instalacji PV.  W instalacjach fotowoltaicznych stosuje się specjalnie do tego przeznaczone kable solarne po stronie DC oraz przewody AC. Jest to element instalacji, do którego należy przyłożyć wagę równie mocno co do wyboru modułów czy falownika.

Należy pamiętać, że wszystkie elementy instalacji fotowoltaicznej są równie ważne i należy zwracać uwagą na jakość komponentów oraz doświadczenie i uprawnienia firmy instalatorskiej.

Odpowiednio, indywidualnie dobrane elementy takie jak moduły, falownik, system montażowy sprawią, że fotowoltaika będzie bezpieczną inwestycją na dekady.

Powiązane posty

Fotowoltaika z Kartą Dużej Rodziny.

Fotowoltaika z Kartą Dużej Rodziny.

Posiadanie dużej rodziny to ogromne szczęście. Rodzina to siła. Duża rodzina to dużo miłości i wsparcia. Dużo zabawy i wspólnie spędzonych chwil. Wspólne gotowanie, oglądanie razem ulubionych programów, granie w gry czy wieczorne odrabianie lekcji. Wszystko to daje...

Komentarze

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Skontaktuj się z nami

Media Społecznościowe